Először szülő nőknél legtöbbször fel sem merül, hogy utánajárjanak, mik az előnyei és hátrányai ennek az alapvetően bevált gyakorlatnak. És hogy megvan a joguk, hogy a szülés folyamán eldöntsék (kérjék) ennek alkalmazását vagy elvetését. Az orvosok, szülésznők sem szeretik felhozni a témát, jobban szeretik, ha a kismama nem üti bele az orrát a dologba és ráhagyja ezt az orvosra.
Fontos leszögezni, hogy ebben a kérdésben nincs jó vagy rossz válasz. Minden nő, minden szülés más és más, és alapvetően szeretnénk bízni az orvosban, hogy a legjobb döntést hozza. Viszont én azt tapasztaltam, hogy igenis a vajúdás alatt fel kell hozni ezt a témát, ugyanis a legtöbb kórházban nem a szülés közben hozzák meg a gátmetszésről a döntést, hanem alkalmazzák ha kell, ha nem.
Mire jó a gátmetszés?
A szülés folyamán sajnos előfordulhat, hogy ahogy bújik ki a baba, valamelyik irányban nem bírja a hüvely a gyűrődést és megreped. Alapvetően ez nem lenne gond, mivel ez nem 100%, és miért vágnánk, ha úgy biztosan lesz heg, így meg csak talán? Nos, az a probléma, hogyha rossz irányba reped, akkor a csikló vagy a végbélnyílás sérülhet, akkor annak hosszú távú következményei lehetnek. A csikló gyógyulása nagyon fájdalmas, hapedig a végbél záróizom szakad, akkor az tökéletesen sosem fog regenerálódni, és gondok lehetnek a széklet visszatartással, örökre. A gátmetszésnek az a lényege, hogy megad egy irányt, így ha tovább is reped, akkor ezzel elkerülik a fontos részek sérülését.
Saját tapasztalatok
Én csak a saját tapasztalataimat tudom elmondani. Első szülésnél az orvos jó nagyot metszett. Nem mérlegelés alapján, hanem mindenkinél alkalmazták a gátmetszést. Ennek ellenére én még repedtem is, és ennek köszönhetően 1,5 óra volt, mire összevarrtak a szülés után és fájdalmasabb volt a varrás, mint a szülés… még 6 héttel szülés után is csak fánk alakú párnán tudtam ülni, annyira fájt lent. És fáj a mai napig, pedig ez már 8 éve volt. Ha sokat állok, vagy front jön, akkor bizony elkezd fájni a metszés/repedés helye. Úgy gondolom, hogyha nem metszettek volna, akkor előfordulhat, hogy rossz irányba repedtem volna és nagy baj lett volna belőle, ki tudja…
Második szülésnél is volt gátmetszés, viszont az nem szakadt tovább. Az összevarrás is gyorsan ment, nem is fájt és 2 héttel szülés után már tudtam ülni. Szóval itt gyors volt a gyógyulás.
A harmadik szülésnél bejelentette a szülésznőm, hogy változott náluk a gyakorlat és csak akkor metszenek, ha muszáj. 2024-ben csak eljutott ide a kórház vezetősége, hogy végre ésszel átgondolják a dolgokat. Úgy látták, hogy nem szükséges gátmetszés, megpróbálják a gátvédelmet. Így végül gátvédelemmel szültem. Egy picit így is repedtem, de mindössze 2 öltés kellett és másnap már tudtam ülni rendesen. A gyógyulás folyamán volt egy kis feszülés, viszketés, de semmi komoly. Itt tehát jól mérték fel, hogy nem szükséges metszeni és tényleg gyorsan felépültem.
Mi is az a gátvédelem?
A szülés folyamán a szülésznő és orvos megpróbálja a szakadásra hajlamos részeket kézzel “védeni”, hogy ne szakadjon. A kitolást nem erőltetik azzal, hogy a kismama hasára könyökölnek, hogy a hüvelyre ne kerüljön plusz nyomás. Ha mégis úgy látják, hogy szakadás lesz, akkor inkább metszenek, mielőtt még késő. Hiszen ha rossz irányban reped, akkor nagyon fájdalmas lesz a gyógyulás. Általában első szülésnél kicsi az esély, hogy gátvédelemmel tudj szülni, de ez sem rendeltetésszerű. Nagyon fontos, hogy bízz a szülésznőben, orvosban! Ha úgy látják, hogy mégis jobb lenne metszeni, akkor beszéljétek át a dolgot.
Összegezve tehát nagyon eltér az orvosok, szülésznők véleménye is arról, hogy melyik a jó megoldás. De a vajúdás alatt lesz bőven időd, hozd fel nyugodtan a szülésznőnek, tájékozódj, beszéljétek át a lehetőségeket. Ne félj kérdezni, hiszen a szülésznő azért van ott, hogy mindenben támogasson!
Korábbi bejegyzések: